top of page
  • Raif

Veterinerlerin Çalışma Şartları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 6 Tem 2021

Veteriner olmak isteyen birçok genç vardır. Ancak, çoğu kişinin bu bölümün iş olanaklarından haberdar olmadığını söylemeliyiz. Veteriner hekimlerin çalışma alanları oldukça geniştir. Fakat, her ne olursa olsun, bir kişinin bu mesleği severek yapması şarttır. Hem hayvan hem de insan sağlığı açısından hayati öneme sahip olan bu mesleğin en kutsal meslekler arasında olduğunu söylemeliyiz.

Veteriner; aklınıza gelebilecek tüm hayvan türlerinin bakımı, sağlığı ve beslenmesi ile ilgilenen kişidir. Buna ek olarak, hayvanların sağlığının korunması adına gerekli önlemleri alır. Hayvan hastalıklarının ne olduğunu belirler ve hastalığa uygun tedavi yöntemini uygular. Bunun yanı sıra, hayvanların üremeleri ile de ilgilenir. Gıda hijyeni ve teknolojisi alanında faaliyetler gösterir. Türkiye’de bulunan veterinerlik fakültelerinden birisini bitiren veteriner hekim; birçok alanda sorumluluk sahibidir.
Veterinerler Hangi Alanlarda Çalışır?


Pet hayvanları başta olmak üzere çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar, kanatlı hayvanlar, su canlıları gibi kategoriler olmak üzere birçok ana alanın olduğunu söylemeliyiz. Bir başka deyişle, veteriner hekimlerin belirli bir hayvan kategorisinde uzmanlaşması söz konusu olabilir. Türkiye’de genellikle pet hayvanları için hizmet sunan veteriner kliniği sayısı çoktur. Buna ek olarak, çiftlik hayvanları için de sağlık hizmeti sunan veteriner hekimler bulunur. Fakat, çiftlik hayvanlarının sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden, çiftlik hayvanları da farklı alt kategorilere ayrılır.


Veteriner hekimlerin çalışma alanlarının başında tahmin edebileceğiniz üzere özel veteriner klinikleri gelir. Üniversiteden mezun olan bir veteriner; kendi kliniğini açabileceği gibi hayvan hastanelerinde de çalışabilir. İstanbul veteriner kliniği başta olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren birçok kliniğin pet hayvanları ve çiftlik hayvanları üzerinde uzmanlaştığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, kanatlı hayvanlar ve atlar üzerine faaliyet gösteren veteriner kliniklerine de rastlanabilir.


Veteriner hekimlerin ne kadar kazandığı da merak edilen bir diğer husustur. Ancak, maaşları etkileyen birçok husus bulunur. Kliniğin müşteri potansiyeli, veterinerin tecrübesi, kliniğin donanımı ve konumu gibi etmenler mali detayları yakından etkiler. Örneğin, Ümraniye veteriner kliniği açan bir veteriner hekim; tecrübeli olduğu takdirde konumun da avantajını kullanarak iyi bir gelir elde edebilir.


173 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page