top of page
  • Raif

Birman Kedisi Hangi Özelliklere Sahiptir?

Siz de evinizde bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız vakit kaybetmeden Birman kedisi hakkında araştırma yapmaya başlamalısınız. Birman kedisi; uslu ve duyarlı bir kedi oluşunun yanı sıra farklı göz yapısı ile de dikkat çeker. Canlı ve enerjik olsa da zaman zaman sakin ve edepli tavırlar sergiler. Uzun tüyleri ile taraflı tarafsız herkesi kendisine hayran bırakır. Ancak, uzun tüylerinin bakım ihtiyacı bir hayli fazladır. Yine de sahibini zorlayan ve sıkıntıya sokan bir kedi değildir.


Birman Kedisi Nasıl Bir Kedi Irkıdır?Birman kedisi; duygusal, sadık ve sevecendir. Güzel huylu oluşu ile bilinir. Hatta, bu özelliğinden dolayı Budist inancına göre kutsal kabul edilir. Muhteşem gözleri, karakteristik yüz yapısı ve daha birçok özelliğiyle evde kedi beslemek isteyenlerin ilk tercihi olur.


Birman kedisi; Myanmar kökenlidir. Bir diğer adının Tapınak kedisi olduğunu söylemek gerekir. Kutsal olduğuna inanılan bu kediler; zaman içerisinde Avrupa’ya yayılmışlardır. Hatta, diplomatların Avrupa gezileri esnasında bu kedileri Avrupa devletlerinin başkanlarına hediye ettiği bilinir. Cam mavisi gözleri ile fark yaratır. Bu kediyi beslemenin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Her şeyden önce, ses çıkarmayı sever. Hatta, geveze olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada, evinde ses ve gürültü olmasından rahatsız olmayacak kişilerin Birman kedisine sahip olması tavsiye edilir. Bu özelliği ile apartman hayatında sıkıntı yaşatabilir. Ancak, zaman içerisinde geveze özelliğini törpüleyerek apartman hayatına uyum sağlayacaktır.


Birman Kedisi Bakımı Zor Mu?


Birman kedisi; fazla ses yapması dışında sorun çıkartmayan bir canlıdır. Hatta, birçok kişi tarafından en iyi ev kedisi olduğu iddia edilir. Bilhassa yalnız yaşayanlar ve evinde devamlı ses olmasını isteyenler tarafından tercih edilmelidir.


Birman kedisi; sahibiyle en iyi şekilde iletişim kurar. Onunla saatlerce konuşmaktan kaçınmaz. Hatta, sahibinin kucağında uzun süreler boyunca uyumayı tercih eder. Sosyal bir kedi ırkıdır. Hem diğer evcil hayvanlarla hem de insanlarla devamlı olarak iletişim kurmak ister. Uzun tüylerinin bakımı dışında herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Tüylerinin her gün düzenli olarak fırçalanması gerekir.

117 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page