top of page
  • Raif

Veterinerler Hangi Kedi Aşılarını Tavsiye Ediyorlar?

Kedi sahibi olanların aşı konusunda bilinçli olması gerekiyor. Çünkü, bilhassa yavru kedilerin ilk 45 günlük dönemi atlattıktan sonra aşılanması şart! Bu noktada, siz de kedi aşısı konusunda bilgi sahibi değilseniz İstanbul veteriner hekimleri ile görüştükten sonra detaylı bilgi edinebilirsiniz.Kedi Aşı Takviminde Hangi Aşılar Yer Alır?

Karma, kuduz ve lösemi aşısının yavru kedilerin yaptırmasının zorunlu olduğu aşılar içerisinde yer aldığını söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, parazit uygulamaları da gerekli olmaktadır. Bilhassa iç parazit uygulaması; koruma ve tedavi amaçlı olarak uygulanır. Aşılardan evvel iç parazit uygulamasının yapılması şarttır. Parazit uygulamaları yapılmadığı takdirde kedi aşılarından herhangi bir verim alınamayacağını da dile getirmeliyiz.

Kedilerin yaptırmasının zorunlu olduğu aşı türleri arasında karma aşı bulunur. Karma aşı; iki doz şeklinde uygulanır. 15 gün arayla yapıldığını ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, hem kedilerin hem de köpeklerin hayatına sebep olan hastalıkların başında gelen kuduz için de aşı yaptırılması gerekir. Fakat, kuduz aşısı için belirli bir süre geçmelidir. Bir başka deyişle, kuduz aşısı; yavru kedilerde üç aylıktan önce uygulanamayan bir aşı türüdür. Lösemi aşısının da zorunlu aşı kategorisinde olduğunu ifade etmeliyiz. Lösemi aşısı; kuduz ve karma aşı gibi yıllık tekrar edilmesi gereken bir aşı olarak bilinir.

Ümraniye veteriner kliniği ile çalışmayı tercih ettiğiniz takdirde kediniz için bir aşı takviminin belirleneceğini söylemeliyiz. Aşılar arası periyot genel olarak 15 gündür. Bunun yanı sıra, 21 gün arayla aşı yapılmasını kararlaştıran veteriner kliniği örneklerine de rastlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar ise yavru kedi aşılarının 15 gün arayla yapılmasının daha sağlıklı olduğunu öne çıkarmıştır.

Yavru kedinin 45 günlük olmasıyla beraber iç ve dış parazit uygulamaları yapılır. Bunun yanı sıra;

  • Kedi 60 günlük iken Karma 1

  • Kedi 75 günlük iken Karma 2

  • Kedi 90 günlük iken Kuduz

  • Kedi 105 günlük iken Lösemi

  • Kedi 120 günlük iken Mantar

aşıları yaptırılmalıdır. Son olarak, karma, kuduz ve lösemi aşılarının bir yaş üstü kedilerde her yıl tekrar edilmesi gereken aşılar olduğunu dile getirmeliyiz.

1.576 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page