top of page

Dermatoloji

Deri hastalıkları; birçok evcil hayvanın en büyük problemlerinden birisidir. Bu noktada, devreye dermatoloji alanında uzman veteriner hekimler girer. Kulak, kıl, tırnak ve ağız dahil olmak üzere hayvanların deri hastalıklarını tanı, teşhis ve tedavi konusunda veteriner hekimler hizmet sunar. Deri hastalıkları; insanlarda ve hayvanlarda farklı belirtilerle ortaya çıkar. Çünkü, ırklara özgü deri hastalıkları bulunur. Deri kanseri başta olmak üzere alerji türleri gibi farklı problemler vardır. Bu tür sorunların çözülmesi için birbirinden farklı tedavi seçenekleri uygulanır.

Veteriner Hekimlerin Sorumlulukları Nelerdir?

Evcil hayvanlarda görülen deri hastalıklarının farklı sebepleri bulunabilir. Bilhassa altta yatan bir iç hastalıktan dolayı deri hastalığı ortaya çıkabilir. Bu noktada, veteriner hekimlerin dermatolojinin yanı sıra iç hastalıkları immunoloji ve alerjiler konusunda da bilgi sahibi olması şarttır.

Deri hastalıklarının birçok sebebi bulunur. Bir başka deyişle, aşağıdaki belirtiler, evcil hayvanın herhangi bir deri hastalığına sahip olduğunu ifade eder.

  • Evcil hayvanın sürekli yalanması başta olmak üzere vücudunun çeşitli bölgelerini ısırması, tırnaklarıyla devamlı olarak vücudunu kaşıması veya başını sallaması

  • Kıl dökülmesi başta olmak üzere kepeklenme ve kabuklanma gibi sorunların ortaya çıkması

  • Cilt renginin farklılık göstermesi

  • Evcil hayvanın derisinden ve kulaklarından kötü bir kokunun gelmesi

Evcil hayvanların dermatoloji uzmanına gitmesini gerektiren hastalıklar arasında alerjiler, pireler, akarlar, deride oluşan kitleler ve otoimmun deri hastalıkları yer alır.

bottom of page