top of page
  • Raif

Siyam Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Her insan evinde bir kediyle beraber yaşamak ister. Birçok kişi; kedi ırkları hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildir. Bu noktada, Siyam kedisinden bahsetmek gerekir. Her şeyden önce, sahip olduğu farklı dış görünüş ile dikkat çeker. Sakin ve meraklı bir karakteri vardır. Zarif oluşuyla beğeni toplar. Birçok insanın evinde Siyam kedisi beslemek istediği bilinir.
Siyam Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Siyam kedisinin iki farklı türü vardır. Geleneksel Siyam kedisine ek olarak bir de Tay siyam kedisi olarak bilinen farklı bir tür daha bulunur. Bu ırkın kökeni çok eskilere dayanır. Antik Siyam dönemine kadar uzanan geçmişi ile dikkat çeker. O dönemlerde yalnızca kral ve ailesinin besleyebildiği kedi türüdür. Siyam kedisi ile ilgili olarak bilinmesi gereken birtakım detaylar vardır. Antik Siyam döneminde beyaz renk kutsal sayılırdı. Bu noktada, Siyam kedilerinin beyazlığının saflık ve masumiyeti gösterdiği ifade edilirdi.

Siyam kedisi hakkında birtakım efsaneler de bulunur. Bir aslan ile bir maymunun birbirlerine aşık olması sonucu dünyaya geldiği iddia edilen Siyam kedisi hakkındaki bu tarz bilgilerin doğru olması imkansızdır. Bu kedi ırkı; çevikliğiyle dikkat çeker. Ayrıca, cesur bir kedi oluşuyla da farkını ortaya koyar.


Siyam kedisi; özgür olmayı ve aklına eseni yapmayı çok sever. Sahiplerine bağlı olsa da zaman zaman bu bağlılıktan uzaklaşabilir. Bir başka deyişle, itaatkar bir karakteri yoktur. Herhangi bir şeyden rahatsız olduğunu miyavlayarak bildirir.


Siyam Kedisi Nasıl Bir Karaktere Sahiptir?


Siyam kedisi hakkında birtakım önyargılar vardır. Garip dış görünüşünden dolayı ondan çekinenler olabilir. Ancak, sevecen bir canlıdır. Sahibine sevgi göstermekten asla çekinmez. Sosyal bir hayvandır. Çevresine karşı oldukça duyarlıdır. Meraklı bir kedidir. Bulunduğu ortamda ne olup bittiğini öğrenmeden rahat edemez. Yeni nesneleri incelemek ve çevresini keşfetmeye çalışmak gibi farklı özellikleri vardır.

Siyam kedisi; tatlı olduğu kadar hareketlidir. Gürültü yapmayı sever. Evdeki eşyaların üzerine atlayıp zıplamaktan korkmaz. İnsanların ilgisini çekmeyi sever. Birisinin kucağına yatarak ondan ilgi beklediğini gösterir. Çiftleşme döneminde huzursuz davranışlar sergileyebilir.


134 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page