top of page
  • Raif

Pomeranian Nasıl Bir Köpek Irkıdır?

Yaşam alanını bir köpek ile paylaşmak isteyenlerin önünde çok sayıda seçenek bulunuyor. Ancak, her köpeğin apartman hayatına uygun olmadığını söylemek gerekir. Bu noktada, komşularıyla sorun yaşamak istemeyenlerin evcil bir köpekten yana tercih yapması şarttır. Pomeranian; küçük köpek ırklarından birisidir. Apartman hayatına uygun özellikleri ile göz doldurur. Diğer köpek ırklarına kıyasla kalın tüyleri vardır. Bu yüzden, fırçalanma ihtiyacı bir hayli fazladır. Ancak, fırçalanma haricinde bakımında ve beslenmesinde herhangi bir sorun yoktur.
Pomeranian Özellikleri Nelerdir?


Spizt köpek ailesinin en küçük üyesi oluşuyla dikkat çeker. Pozitif dış görünüşü ile kendisini en kısa sürede sevdirir. Üç ila yedi kilo ağırlığında oluşu; onu apartman hayatı için uygun hale getirir. Tüylü yapısı ile göz korkutur. Ancak, görüp görebileceğiniz en sevimli köpeklerden birisidir. Alıngan bir yapısı vardır. Kendisine ilgi ve sevgi gösterilmediğinde küsebilir. Gönlünü almak bir hayli zordur. Buna ek olarak, zeki bir hayvandır. Çevresinde olup bitenlerin farkına varır. Zeki oluşuna ek olarak sahibine karşı bir hayli sadıktır. Bazı durumlarda, sahibini kandırmak ister. Bağımsız olmayı seven son derece cesur bir köpektir. Kendine has bir zihni vardır.


Pomeranian; çevresinde olup biten her şeyi öğrenmek ister. Uyanık ve meraklı bir canlıdır. Fakat, diğer küçük köpek ırklarında olduğu gibi zaman zaman kendisini olduğundan daha büyük görebilir. Bu yüzden, kendisinden çok daha büyük köpeklere saldırmasına rastlanır. Bu noktada, Pomeranian sahibine büyük görev düşer. Bu köpeğin çok küçük olduğu dönemden başlayarak hem diğer insanlarla hem de diğer köpeklerle beraber aynı ortamda olması ve sosyalleşmesi gerekir.


Pomeranian Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Son derece aktif bir köpektir. Bu yüzden, egzersiz ihtiyacı bir hayli fazladır. Günlük kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Ayrıca, sahibiyle oyun oynamak ister. Yeni şeyler öğrenmekten büyük bir mutluluk duyar. Bulunduğu ortamda fark edilmek ister. Ancak, dikkatini toplama konusunda yetersizdir. Herhangi bir şeye uzun süre odaklanamaz. Bu yüzden, eğitim süreleri kısa olmalıdır. Ayrıca, eğitimi eğlenceli hale getirilmelidir. Çeşitli ödüllerle ödüllendirildiği takdirde kendisine öğretilmek istenen şeyleri en kısa sürede öğrenir.


75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page