top of page
  • Raif

Pug Beslemek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Birçok kişinin evinde beslemek istediği Pug; son derece sevimli bir dış görünüşe sahip olan köpek ırkıdır. Asya’dan tüm dünyaya yayılan bu hayvanın karakteristik bir yüz yapısı vardır. Diğer köpek ırklarına kıyasla son derece duygusaldır. Ancak, küçük boyutlu köpekler gibi kendisinin de ısırmaya meyilli olduğunu söylemek gerekir. Apartman dairesinde sorunsuz bir şekilde beslenebilir. Hatta, ev dışında yaşamaya elverişli olmadığı bilinir.Pug Hangi Özelliklere Sahiptir?


Hava şartlarına karşı duyarlıdır. Soğuk ve sıcak havadan etkilenir. Ev içerisinde fazla aktif olmamayı ve hareket etmemeyi tercih eder. Ancak, dışarı çıktığında bir anda koşmak ve aktif olmak ister. Bunun yanı sıra, egzersiz ihtiyaçları bir hayli fazladır. Sahibinin bu konuda hassas olması gerekir. Bir başka deyişle, günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Carlin ve Mops olarak da adlandırılan Pug; farklı patileri ile dikkat çeker. Hatta, diğer köpeklere kıyasla siyah renkli patilere sahip olması onu ayrıcalıklı kılar. Karakteristik yüzleri ile bulunduğu ortamların en dikkat çeken hayvanı olur. Çok zeki olmasının yanı sıra korumacı bir tavrı vardır.


Pug Bakımı ve Beslenmesi Zor Mu?


En iyi ev köpekleri arasında yer alan Pug; minik bir gövdeye sahiptir. Sevecen ve sabırlı oluşuyla göze çarpar. Ancak, o da her köpek gibi sinirlendiği zaman farklı tepkiler verebilir. Küçük köpek ırklarının bir özelliği olan ısırma huyuna kendisinde de rastlanır. Ancak, bu özelliği haricinde göze çarpan bir problemi yoktur.

Pug; fazla havlamayan bir köpektir. Evin içerisinde hareket etmeden saatlerce oturabilecek ve uyuyabilecek bir yapısı vardır. Ayrıca, yaşam alanlarındaki ısının Pug için son derece önemli olduğundan bahsetmek gerekir. Bir başka deyişle, ortamın bir anda çok ısınmasından veya soğumasından rahatsız olur. Hava değişimi yüzünden kısa sürede hastalanabilir. Bilhassa solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanır. Ancak, Pug sahibi; köpeğine düzenli bir şekilde egzersiz yaptırdığı takdirde onun hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır.


Pug; kısa tüylere sahiptir. Bu yüzden, çok fazla tüy döker. Ancak, bol bol fırçalandığı takdirde bu sorunun da üstesinden gelinir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page