top of page
  • Raif

Maltese Terrier Nasıl Bir Köpek Irkıdır?

Güncelleme tarihi: 14 Şub 2022

Neredeyse her yaştan insanın aklında bir köpek sahiplenme fikri yer alıyor. Birçok kişi; apartman dairesinde yaşıyor. Bu yüzden, apartman dairesinde yaşayabilecek bir köpeğe sahip olmak öne çıkıyor. Maltese Terrier; köpek sahiplenmeyi düşünenler için en iyi seçeneklerin başında geliyor.
Maltese Terrier Özellikleri Nelerdir?


Küçük köpek ırklarından birisi olan Maltese Terrier; birçok kişinin yaşam alanında kendisine yer bulur. Görüp görülebilecek en sevimli köpeklerin başında gelir. Bembeyaz dalgalı tüyleri ile taraflı tarafsız herkesi kendisine hayran bırakır. Boncuk gözleri ile de gören herkesi büyüler. Bir başka deyişle, son derece sevimli bir canlıdır.

Maltese Terrier; adından da tahmin edilebileceği üzere kökeni Malta’ya dayanan bir köpek ırkıdır. Uzun yıllardan bu yana varlığını devam ettirir. Bilhassa Antik dönemlerde soyluluğun bir simgesi olarak kabul edilmiştir. Karakter özellikleriyle dikkat çeker. Her şeyden önce, sahibine çok bağlıdır. Hem bu özelliği hem de minik boyutları ile en iyi ev köpeği olduğunu ispat eder. Ancak, gürültü yapmayı seven bir hayvandır. Bunun yanı sıra, hareket etmeden duramaz. Diğer küçük köpek ırklarının tam aksine enerjiktir. Az uyumayı tercih eder. Bu özelliklerinden dolayı apartmanda hayatında birtakım problemler yaratabilir. Fakat, iyi bir eğitim verildiği takdirde kendisini apartman hayatına yüzde yüz uyumlu bir köpek haline getirmek mümkündür.


Maltese Terrier; sahibini sever. Ondan da aynı şekilde ilgi ve sevgi görmeyi tercih eder. Ortamdaki yabancıları kıskanır. Sahibinden ilgi görmediği takdirde hırçınlaşabilir.


Maltese Terrier Bakımı Nasıldır?


Güncel tarih itibariyle, birçok kişinin yaşam alanında Maltese Terrier görmek mümkündür. Hem küçük hem de sevimli bir canlı olduğu için ideal süs köpeği olarak adlandırılır. Buna ek olarak, son derece zeki bir hayvandır. Eğitilmeye müsaittir. Çabuk öğrenen ve uygulayan bir köpektir. Ancak, inatçı bir yapısı vardır. Eğitimi sırasında baskıcı bir tavır ile hareket edildiği takdirde işler zorlaşabilir. Zekalarını kullanabilecekleri oyunlar ve ödüller ile eğitildikleri takdirde eğitim süreçlerinde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Uzun tüylere sahip olan bir köpek ırkı olmalarından mütevellit düzenli olarak taranmaları şarttır.


288 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page