top of page
  • Yazar

Yanıkara aşısı fiyatı

Büyükbaş hayvanlarda daha sık görülse de, keçi ve koyunlarda da görülebilen yanıkara hastalığı, hayvanın imha edilmesiyle sonuçlanan bir hastalıktır. Yanıkara hastalığına yakalanmış bir hayvanın kesimine müsaade edilmez, tamamen imha edilir. Bu özelliğiyle ihbar edilmesi zorunlu hastalıklar sınıfına girer. Genellikle patates ve pancar ekimi yapılış tarlalarda otlatılan hayvanların maruz kaldığı ve toprakta oksijensiz ortamda varlığını sürdüren bir bakteriden kaynaklanır. Toprakta uzun yıllar boyunca varlığını sürdüren bakteri, aynı zamanda ilaçlar ve dezenfektanlara karşı da dayanıklıdır. Yanıkara hastalığının tedavisi konusunda süre çok azdır. Tedaviler hastalık fark edildiğinde artık geçersiz olur. Bu sebeple hayvanların korunmasında yanıkara aşısı önemli bir konuma sahiptir. Yanıkara aşısı fiyatı, her ilin için belirlenmiş asgari fiyatlara sahiptir.
Büyükbaş hayvancılıkta yanıkara hastalığı


Yanıkara hastalığının ilerleme hızı son derece yüksektir. Bu sebeple gözlem büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde çok büyük öneme sahiptir. Hayvan sahiplerinin yanıkara hastalığını teşhis etmeleri, hayvanın tedavisi için artık geç kalınmış bir dönemdir. Hızlı bir şekilde antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir. Çoğunlukla hayvanlar bu hastalık bulaştıktan sonra kurtarılamaz ve imha edilirler. Hastalık bulaşmış bir hayvanın kesimi ve tüketilmesi sağlığa uygun değildir. Hastalığının seyrinin bu denli hızlı olması nedeniyle, en etkili yöntem koruyucu aşı uygulamasıdır. Aşılar, hayvanların bağışıklık sisteminin hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlar. Yanıkara aşısı fiyatı; her il için farklı koşullar nedeniyle, farklılıklar gösterir.


Büyükbaş hayvan hastalıkları ve aşıları


Aşılar küçük ya da büyükbaş hayvancılıkta çok büyük öneme sahiptir. Çeşitli bakteriler ve parazitler, bulaş riski çok büyük olan çeşitli hastalıklarla hayvancılığı tehdit eden en büyük sorunlardan biridir. Bu sebeple büyükbaş hayvancılıkta da önleyici aşılar ve aşı takvimi çok önemlidir. Yanıkara hastalığı, genellikle sığırları etkileyen bir hastalıktır. Sığırlarda 6 ey ile 2,5 yaş arasında daha yoğun görülebilir. Bunun yanında keçi ve koyunlarda da görülebilen bir hastalıktır. Yanıkara aşısı fiyatı, şehirlere göre değişiklik gösterir. Hayvancılığın yaygın şekilde yapıldığı bölgelerde, fiyatlar koşullara göre belirlenir. Hastalığın bulaştığı teşhis edilmiş hayvanlar, kurtarılamadığı gibi kesimi ve tükoetimi sağlığa uygun olmaz. Bu sebeple doğrudan imha edilir.
693 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page