top of page
  • Yazar

Veterinerlik İş İmkanları

Veteriner Hekim; evcil hayvanların, çiftlik hayvanların ve farklı ortamlarda yaşayan diğer hayvanların tıbbi incelemesini yapan, onların sahip olduğu hastalıkları teşhis ve tedavi eden kişidir. Veteriner hekim olmak isteyenlerin beş yıllık veterinerlik fakültesini bitirmesi şarttır. Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyulan mesleklerinden birisi olan

veterinerlik; son derece geniş iş imkânlarına sahiptir.


Veterinerlik İş İmkanları ve Maaşları

Veteriner Hekim maaşları hakkında net bir bilgi vermek mümkün olmasa da 2021 yılı için ortalama maaşların beş bin TL olduğunu söyleyebiliriz. Veteriner hekimin çalıştığı yere ve tecrübesine göre maaşların değişmesi söz konusudur. Veteriner hekimlerin çalışma alanları ise daha önce de söylediğimiz gibi çok geniştir.

Özel veteriner kliniği: Birçok veteriner hekimin mezun olduktan sonra özel veteriner kliniğinde çalışmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Veteriner hekimlerin kendilerine ait özel veteriner muayenehanesi, kliniği veya polikliniği açma yetkisinin olmasının yanı sıra hayvan hastanesi açması da söz konusu olabilir. Veteriner klinikleri; genellikle çiftlik ve ev hayvanlarına yönelik olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra, kanatlı hayvanlar ve atlar üzerine yoğunlaşan veteriner klinikleri de bulunur. Özel veteriner kliniğinde çalışan veterinerlerin aldığı para ise farklılık göstermektedir. Kliniğin yerine, popülerliğine ve veterinerlerin başarısına göre kazanılan paraların değişkenlik gösterdiğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, aylık üç bin TL kazanan veteriner olduğu gibi yalnızca bir ayda 100 bin TL kazanan veteriner de olabilir.

• Hayvan çiftlikleri: Hem et hem de süt üretiminin yapıldığı hayvan çiftliklerinde veterinerlere sıklıkla ihtiyaç duyulur. Hayvan bakımı ve sağlığı dışında yöneticilik konusunda da veteriner hekimlere özel görevler düşmektedir. Bu gibi yerlerde çalışan veterinerlerin maaşları da çalışılan yerin büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Ancak, yine de üç bin 500 TL ila 10 bin TL arasında değişen maaşlardan bahsedebiliriz.

• Kamu kurum ve kuruluşları: Kamuda çalışan veterinerlerin maaşları en az beş bin TL olmakla beraber pozisyonun niteliğine göre 10 bin TL’ye kadar ulaşabilir.

• Askeri birlikler, mezbaha ve kesimhaneler, ilaç firmaları da veterinerlerin çalışabilecekleri yerler arasındadır..


Veterinerlik İş Bulma Oranı

2019 TÜİK verilerine göre iş bulma konusunda en şanslı mesleğin veterinerlik olduğu ifade edilmiştir.

143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page