top of page
  • Yazar

Veterinerlerin Önemi Nedir?

Güncelleme tarihi: 6 Tem 2021

Veterinerlerin Önemi Nedir? Evcil hayvanların da tıpkı insanlar gibi birtakım rahatsızlıklar, yaralanmalar ve kazalar ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Bunun yanı sıra, hayvanların belirli aralıklarla sağlık kontrolüne götürülmesi şarttır. Birçok hayvan sahibi bu hususu ihmal eder. Bu noktada, siz de evcil hayvan sahibi iseniz onu yalnızca hastalandığında değil düzenli aralıklarla veterinere götürmelisiniz. Bu sayede, evcil hayvandaki birtakım hastalıkların önceden tespit edilmesini sağlamış olursunuz.


Hayvan Sağlığında Nelere Dikkat Edilmeli?


Kedi sahipleri arasında yapılan bir araştırmada yalnızca yüzde 38’lik kısmının kedilerini düzenli bir şekilde kontrole götürdüğü saptanmıştır. Bu noktada, düzenli bir şekilde yapılan sağlık kontrollerinin hayat kurtardığını söylemeliyiz. Bir başka deyişle, insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de koruyucu hekimlik ve önleyici sağlık hizmetleri önem taşımaktadır.




Tıpkı insanların olduğu gibi tüm canlıların kaliteli yaşama hakkı vardır. İsteklerini ve rahatsızlıklarını yalnızca davranışlarıyla anlatabilen ve tüm sorumluluğu sahibinde olan kedilerin sağlıkları adına düzenli bir şekilde veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Ancak, kedi sahiplerinin veteriner ziyareti yapmaktan kaçındığı aşikardır. Bu durumun temel sebepleri arasında veteriner bulma konusunda yaşanan zorluklar vardır. İstanbul veteriner kliniği arayışında iseniz diğer şehirlerde yaşayanlara kıyasla daha şanslısınız. Çünkü, İstanbul’da veteriner kliniği sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak, diğer şehirlerde ve bilhassa kırsal kesimde veteriner eksikliği göze çarpmaktadır. Veteriner bulma konusunda yaşanan bu sıkıntıdan dolayı birçok kedi sahibinin kedilerini düzenli veteriner kontrolüne götüremediğini ifade etmeliyiz.


Ümraniye veteriner kontrolüne gidemeyen kediler için birtakım riskler mevcuttur. Bilhassa yavru kedilerin sağlıkları ciddi bir risk altındadır. Yavru kedilerin aşılamaya kadar olan süreçte anneleriyle geçirmiş oldukları zaman onların ilerleyen yıllarda ne tür sağlık sorunları ile karşılaşacağını etkiler. Bir başka deyişle, yavru kedilerin bağışıklıkları risk altındadır. Yavru kediler; annelerinden ilk ayrıldıkları zaman ile beraber birtakım paraziter ve viral sorunlar ile karşılaşabilirler. Ancak, veteriner hekim ziyaretleri esnasında yavru kedinin genel sağlık taraması yapılır. Bu sayede, kedi sahibine kedinin sağlık durumu ile ilgili olarak gerekli bilgiler verilir. Buna ek olarak, kedinin hastalıklardan korunması için aşılama programı hazırlanır.


128 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page