top of page
  • Yazar

Veterinerler Kedi Sahiplerine Hangi Tavsiyeleri Veriyor?

Kedi sahiplendiğiniz takdirde yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisini yapmış olursunuz. Fakat, kedi sahibi olmanın sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu dile getirmeliyiz. Bir başka deyişle, kendinizi kedi sahibi olmak adına hazır hissetmeniz gerekiyor. Çünkü, kedinin bakımı, beslenmesi, aşıları gibi farklı hususlar sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Kedi sahibi olma konusunda kararsızsanız İstanbul veteriner hekimlerinin vermiş olduğu tavsiyeleri dikkate alarak kendinizi sorgulayabilirsiniz.
Kedi Sahiplenmeden Önce Neleri Bilmelisiniz?


  • Kedi sahiplendiğiniz takdirde bunun artık geri dönüşü olmayan bir karar olduğunu bilmelisiniz. Kedilerin bir canlı olduğunun bilincinde olmalısınız. Evinize getirdiğiniz ve evinizin bir üyesi haline gelen kedileri bir süre sonra sokağa bırakamazsınız. Bu noktada, kedi bakmaya hazır olup olmadığınızı mutlaka iyice düşünmelisiniz. İstediğiniz takdirde bir veteriner kliniği ile irtibat kurarak kedi bakımının detaylarını konuşabilirsiniz. Profesyonel kişilerden alacağınız bilgilerin sizin için daha yararlı olacağını söylemeliyiz.

  • Kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz bu işin bir de mali tarafının olduğunu bilmelisiniz. Bir başka deyişle, kedilerin mama, kum, veteriner masrafları olacaktır. Buna ek olarak, zaman içerisinde bambaşka masraflar ile de karşılaşabilirsiniz.


  • Yavru kedi sahiplendiyseniz onun bir süre sonra büyüyeceğinin farkında olmalısınız. Büyüyen kediniz yeterli olgunluğa erişmesiyle beraber çiftleşme dönemine girecektir. Bu dönemin beraberinde birçok sorun getireceğini söylemeliyiz. Hem sizin hem de kedinizin birtakım sorunlar ile karşılaşması muhtemeldir. Kediniz çiftleşmek adına evden kaçabilir. Bu noktada, Ümraniye veteriner hekimleri ile görüşerek kedinizin kısırlaştırılmasını talep edebilirsiniz.


  • Kediler; en doğru tabirle kendi kendilerine bakabilen hayvanlardır. Acil durumlar dışında basit problemler için veterinere gitmeniz gerekli olmayabilir. Fakat, ciddi bir sorun olduğunda veterinere gitmeniz şart olacaktır. Bunun yanı sıra, kedilerinizin düzenli olarak aşılanması şarttır. Sonuç olarak, herhangi bir hastalık geçirmese bile kedilerin periyodik aralıklarla veterinere götürülmesi gerekiyor. Bu noktada, veterinere götürmek için onlara yeterli zaman ayırmanız şart!


  • Kedinize ne kadar iyi baksanız ve ilgilenseniz de günün birinde evden kaçtığını görebilirsiniz. Bu noktada, kedinizi bulmak adına isimli ya da mikro çipli bir tasma kullanmalısınız.

187 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page