top of page
  • Raif

Veteriner Kliniği Açmak İçin Neler Gerekir?

Evcil hayvanlar başta olmak üzere çiftlik hayvanları ve daha birçok hayvanın tıbbi ihtiyaçlarını karşılayan, onların hastalıklarını teşhis ve tedavi eden kişiye veteriner adı verilir. Aklınıza gelebilecek tüm hayvanların sorunlarıyla yakından ilgilenen veterinerlerin Türkiye’de ise genellikle pet adı verilen bölümle alakalı olduğunu söylemeliyiz.
Üniversiteden yeni mezun olan bir veterinerin en büyük hedeflerinden birisi veteriner kliniği açmak olacaktır. Bu noktada, yeni mezun olan kişilerin bilhassa ilk zamanlarda biraz zorlanacağını söylemeliyiz. Ancak, çalışkan olan ve işini ciddiye alan bir veterinerin eninde sonunda başarıya ulaşacağı bilinir. İstanbul veteriner kliniği olarak başarılı olmayı hedefleyen hekimlerin her şeyden önce müşterilerine iyi bir hizmet sunması gerekir. Bunun yanı sıra, hijyen şartlarına çok dikkat etmesi bir diğer gerekliliktir. Hasta potansiyeli çok olan bir konumda yer almasına rağmen çok fazla tercih edilmeyen veteriner klinikleri de bulunuyor. Bu durumun verilen hizmetin kalitesiyle yakından alakalı olduğunu ifade etmeliyiz.


Veteriner Kliniği Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Veteriner kliniği açma hedefi olan kişilerin her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan bir veterinerlik fakültesinden mezun olması gerekir. Bunun yanı sıra, yabancı ülkelerde yer alan bir fakülteden mezun olanların ise diplomalarının denkliklerini onaylatmış olması gerekiyor. Diploma konusunda sorunu olmayanların veteriner kliniği açmak istediklerini belirten bir dilekçe ile valiliğe başvuruda bulunması; bir sonraki aşamada yer alır.

Veteriner kliniği açmak isteyenlerin aşağıdaki belgelere sahip olması şarttır.

  • Nüfus cüzdan fotokopisi

  • Diploma veya mezuniyet belgesi

  • İkametgah belgesi

  • Yakın zamanda çekilmiş üç adet fotoğraf

  • Veteriner kliniğine ait olarak hazırlanmış ve neyin nerede olduğunu gösteren klinik yerleşim planı

  • Veteriner Hekimler Odası’ndan alınacak yeni tarihli oda kayıt belgesi ve hekimin mesleğini icra etmesi açısından herhangi bir sorun olmadığını gösteren belge

Ümraniye veteriner kliniği açmak isteyenlerin yukarıdaki belgeleri hazırlamasının yanı sıra dikkate alması gereken farklı detaylar da bulunur. Veteriner ekipmanları eksiksiz olarak tahsil edilmelidir. Yardımcı sağlık personeli istihdamına önem verilmelidir. Son olarak, müşterilere yönelik olarak pazarlama ve reklam faaliyetleri yapılmalıdır.

1.778 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page