top of page
  • Yazar

Veteriner hekimler günü ne zaman?

Veteriner hekim, dünya genelinde bu alanda uzmanlık eğitimi almış kişiler tarafından verilebilir. Ülkelere göre şartlar değişse de, meslek tanımı aynıdır. Hayvanların üremelerinden, hastalıklarının çözümüne kadar çok geniş bir yelpazede tıp uygulamalarını uzmanlıkla gerçekleştiren kişilerdir. Hayvanların tümü için geçerli olan tıbbi uygulamalar, farklı hayvan anatomileri üzerinde uzmanlaşmak gerekliliği oluşturur.

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği 2000 Yılında aldığı bir kararla, her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü, Veteriner hekimler günü olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Dünya genelinde kutlanan bu gün de, yine dünya genelinde veteriner hekim projelerinin de ödüllendirildiği bir etkinliğin yapılmasına başlanmıştır. Ülkemizde de kabul edilen bu özel günde, Veteriner hekimlerle ilgili çeşitli etkinlikler hazırlanır.


Ülkemizde veterinerlik
Geleneksel bakış açımızın yanı sıra inanışımızın da sağladığı etkiler, hayvanlara dünyanın büyük bir bölümüne göre daha yüksek yaşam hakkı tanıyan bir toplum olmamızı sağlamıştır. Hayvanlarla paylaştığımız dünyada, onlara bakış açımızın da dünyanın kalanına göre yüksek standartları bulunur. Bu durum çok eski tarihlere uzanan bir uzmanlığın ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Çağımızın ileri koşullarında veteriner hekimlik, yeni bir standardizasyon ve edebiyat kazanmış olsa da, geleneksel bağlamda bu alanda sunulan hizmetler toplumumuzda oldukça eskiye dayanır. Bu sebeple aslında Veteriner hekimler günü, bizim için dünyanın birçok ülkesine göre daha anlamlıdır denilebilir.


Toplumumuzda hayvanlara bakış açısı


Hayvanların yaşamlarımız için ne denli önemli olduklarının, her birinin farklı özellikleri ve işlevlerine göre ayrılmaksızın değerli olduğunun bilinci, toplumumuzda çok eskiye dayanır. Veteriner hekimler günü, veterinerliğin kutsal bir görev olarak kabul edildiği toplumumuzda giderek daha fazla önem kazanacağı düşünülüyor. Henüz 2001 yılından bu yana kutlanan ama aynı zamanda uluslararası olma özelliğine sahip olan bu özel gün, ülkemizde her yıl daha geniş etkinlik ve kapsamayla kutlanıyor.


Veteriner Hekimler Günü Ne Zaman?


2021 Yılında 24 Nisan günü kutlanacak olan veteriner hekimler günü, her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü olmak üzere kutlanıyor. Aynı zamanda bu önemli günde Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından, dünyada uygulanan veya hazırlanan en iyi proje içinde özel bir ödül veriliyor.

67 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page