top of page
  • Raif

Pekingese Nasıl Bir Irktır?

Güncelleme tarihi: 14 Şub 2022

Siz de günün birinde köpek sahiplenmek isteyebilirsiniz. Bu noktada, ilk tercihiniz kesinlikle Pekingese olmalı! Bu köpek ırkının doğası gereği bağımsız bir yapısı vardır. Bir başka deyişle, özgürlüğüne düşkün bir köpektir. Ancak, apartman dairesinde yaşamaya da uyum sağlar. Bunun yanı sıra, ilgi ve sevgi görme ihtiyacı bir hayli fazladır. Sahibiyle yakın ilişkiler kurmayı sever. Bakımı ve beslenmesine özen gösterildiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz. Sonuç olarak, Pekingese; evde beslenebilecek köpek ırklarından birisidir.
Pekingese Özellikleri Nelerdir?

Küçük köpek ırklarından birisidir. Sevimliliğiyle bulunduğu her ortamın gözdesi olmayı başarır. Buna ek olarak, tüyleri ile dikkat çeker. Bakımı; diğer köpek ırklarına kıyasla biraz daha zordur. Ancak, yine de sahibine bakım ve beslenme konusunda sıkıntı yaşatmaz. İdeal bir evcil hayvandır. Evde saatlerce sıkılmadan durabilecek ve sorun çıkarmayacak bir canlıdır.


Pekingese; adından da tahmin edilebileceği üzere Çin kökenlidir. Geçmişi çok eskilere dayanır. Hatta, Pekingese; ilk ortaya çıktığı zamanlarda kutsal sayılan bir köpekti. Kötü ruhları kovduğuna dair bir inanış vardı. Fakat, Pekingese; zaman içerisinde kendisine Avrupa topraklarında yer bulmaya başladı. İngiltere başta olmak üzere tüm Avrupa’da tanındıktan sonra hakkındaki bu inanış da ortadan kalktı. Pekingese; tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son derece popüler bir hayvandır.


Pekingese Nasıl Bir Karaktere Sahiptir?


Küçük köpek ırklarının daha saldırgan bir yapısının olduğu bilinir. Pekingese de tıpkı diğer küçük köpek ırkları gibi minik boyutlarına aldırış etmeden diğer hayvanlara saldırabilir. Cesur bir köpektir. Kendisinden çok daha iri köpeklerle mücadele ederek başını belaya sokabilir. Bu noktada, Pekingese sahibinin birtakım hususlara dikkat etmesi şarttır. Her şeyden önce, bu köpeğin tasması çıkarılmamalıdır.

Pekingese; sahibine son derece bağlı bir hayvandır. Onun yanından ayrılmamayı ve ona bağlı olmayı tercih eder. Yabancı birisini gördüğünde ona temkinli yaklaşır. Buna ek olarak, kışkırtıcı bir hareket karşısında sessiz kalmaz. Bilhassa damarına basıldığında kendisinden hiç beklenmeyecek tepkiler verir. İnatçı bir hayvandır. Bir şeye üzüldüğünü belli eder. Gönlünü almak bir hayli zordur.


64 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page