top of page
  • Yazar

Muhabbet kuşu aşısı

Muhabbet kuşları, en fazla tercih edilen kafes kuşlarından biridir. Hassas bir kuş olan muhabbet kuşu, aynı zamanda birçok hastalığa karşıda bağışıklığı gelişmemiş kuşlar arasındadır. Bununla birlikte, bu kuşların küçük yapısı, kedi, köpek veya bazı kümes hayvanları gibi aşılara sahip olmamalarına da neden olur. Aşılarının olmaması Muhabbet kuşu aşısı olarak da adlandırılan çeşitli yöntemlerle, bağışıklıklarının güçlendirilmesine neden olur. Çeşitli ilaçların belirli dozajlarla ve belirli zaman aralıklarında kuşlara verilmesi için, çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemler arasında, yemle aşılama, suyla aşılama, göz damlası ve gaga daldırma yöntemleridir. Hangi ilaçların kullanılacağı, dozajı ve uygulama şekilleri veterinerlere başvurarak öğrenilebilir ya da uygulatılabilir..

Muhabbet kuşlarının hassas sağlık yapıları


Muhabbet kuşlarının bakımı hem çok kolay ve hem de oldukça zordur. Hangi hastalıklardan korunmalarının gerektiğini bilmek, özellikle beslenme dengesini düzenli ve titiz bir şekilde oluşturmak gereklidir. Muhabbet kuşlarının hastalıklarının birçoğu, dengesiz ve hatalı beslenme programı nedeniyle oluşur. Bunun dışında çeşitli bulaşıcı hastalık riskleri vardır. Bu hastalıklar için, muhabbet kuşları gibi kafes kuşları için aşının var olmaması büyük bir sıkıntıya neden olur. Muhabbet kuşu aşısı olarak uygulanan aşılar, çeşitli yöntemlerle ve doğru bir zamanlamayla kuşlara verilen çeşitli ilaçlar ve vitaminleri kapsar. Bu ilaçların kuşlara verilmesi için de çeşitli yöntemlerin kullanılması gerekir.Muhabbet kuşu aşılama yöntemleri nelerdir?


Muhabbet kuşlarının bakımı için, alanında uzman bir veterinerin danışmanlığına her zaman ihtiyaç vardır. Gaga düzeltme, tırnak kesimi, kanat düzeltme gibi uygulamalar, hassas ve ne yaptığını bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun yanında Muhabbet kuşu aşısı olarak bilinen uygulamaları da, çeşitli yöntemlerle kuşlara vermek gerekir. Suyla aşılama yöntemi en kolay yöntem olsa da, ilaçların tam zamanında ve doğru dozajda kuşlara ulaşmasının kontrol altında tutulması oldukça zordur.

Bu sebeple veterinerlerin uygulamayı gerçekleştirmesi tavsiye edilir. Doğru dozaj ve ilacın kuşa ulaştırılabilmesi için, başka yöntemlere de başvurulabilir. Göze damlatma, yemle aşılama gibi diğer yöntemlerle, gereken dozajda ilaç muhabbet kuşlarına verilebilir. Bu gözlemin yapılabilmesi ve yöntemlerin profesyonel biçimde kullanılması için, veterinerlerin uzmanlıklarına ihtiyaç duyulur

947 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page