top of page
  • Yazar

Koyun Çelerme Aşısı Fiyatları

Güncelleme tarihi: 10 Haz 2021

Çelerme ya da Enterotoksemi hastalığı, oğlak ve kuzularda olduğu gibi, küçükbaş hayvanlar ve bazen de Buzağı ve besi danalarında da görülen bir hastalıktır. Ancak küçükbaş hayvanların bu hastalığa karşı aşırı hassasiyetleri vardır. Özellikle kuzu ve oğlakların, toplu şekilde ölümlerine yol açabilen bu hastalık, küçükbaş hayvanların bağırsaklarında var olan bir bakteriden kaynaklanır. Clostiriduim Perfringes D isimli bu bakteri, hayvanların bağırsaklarında bulunur ancak normal koşullarda zararsızdır. Ancak bazı özel koşullar bakterinin çok süratli çoğalmasına ve toksin üretmesine neden olur. Kuzu ve oğlakların bağışıklık sistemleri bu toksinlere karşı savunmasızdır. Ergin hayvanlarda hassas olsalar da, bağışıklık sistemi hastalıkla savaşabilme yeteneğine sahiptir. Koyun çelerme aşısı fiyatları, cüzi rakamlarla yetiştiricilerin hizmetine sunulur.
Küçükbaş hayvanlarda çelerme aşısı büyük öneme sahiptir


Özellikle henüz gelişmeye başlamış olan kuzu ve oğlakların, Enterotoksemi hastalığına yakalanmaları, toplu ölümlere neden olan sonuçlara gebedir. Bağışıklık sisteminin bir nedenle zayıflaması, aşırı süt ya da dane içeren yem tüketimi, sindirim sisteminde oluşan hareketliliğin azalması, bağırsaklarda ya da sindirim sisteminde bulunan parazitlerin bir nedenden dolayı çoğalması, ani yem değişiklikleri gibi nedenler, Çelerme hastalığının aniden ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple kuzu ve oğlaklar 4 ile 8 haftalık olduğunda, bu hastalığa karşı Çelerme aşısı olmalıdır. Ergin hayvanlar ise her yıl düzenli olarak Çelerme aşısını olmalıdır. Koyun çelerme aşısı fiyatları, konunun hassasiyetine bağlı olarak belirlenir.


Küçükbaş hayvanlarda Enterotoksemi


Bağırsaklardan kana geçen toksinler Enterotoksemi ya da Çelerme hastalığının oluşumuna neden olurlar. Koyun çelerme aşısı fiyatları küçükbaş hayvancılığın ülkemiz ekonomisi açısından önemine paralel bir şekilde belirlenir. Çelerme aşısı, bu hastalıktan kuzu ve oğlakları ve hatta küçükbaş hayvanların tamamını koruyabilmek için çok büyük öneme sahiptir. Küçükbaş hayvanların aşı takviminde her yıl yer alan çelerme aşısı, titiz bir şekilde zamanında yapılmalıdır. Özellikle kuzu ve oğlakları hedef alan sonuçlarının, ölümcül olma olasılığı yüksektir. Alanlarında uzman veterinerler tarafından da titiz bir şekilde takip edilen aşı takvimleri, zamanında aşıların yapılabilmesi için bir tür oto kontrol sağlar. Yetiştiricilerinde aşı takvimini sıkı bir şekilde takip etmesi gereklidir.

Daha fazla bilgi için açık veteriner kliniği firmamızın iletişimden bizlerle irtibata geçiniz.

5.932 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page