top of page
  • Yazar

Koyun aşı fiyatları

Güncelleme tarihi: 10 Haz 2021

Tüm küçükbaş hayvanlarda olduğu gibi, koyunlarda da çok titiz bir şekilde takip edilmesi gereken aşı takvimi mevcuttur. Koyunların yaşamları boyunca sağlıklı olabilmeleri, çok sayıda parazitin neden olduğu yine çok sayıda hastalığa karşı korunabilmeleri, ancak aşı takvimine hassas bir şekilde uyulmasıyla mümkündür. Bir yıl içerisinde aylara bölünmüş şekilde uygulanan aşılar, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için en önemli konulardan biridir. Koyun aşı fiyatları her yıl olduğu gibi Veteriner Hekimleri Odası tarafında ve illere göre belirlenir. Küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu illerde, çeşitli destekler ve konunun ekonomik önemi nedeniyle de sağlanan desteklere paralel bir fiyat belirlemesi gerçekleştirilir. Farklı hastalıkların beslenmeden, diğer hayvanlar bulaşmaya kadar, çok geniş yelpazede bir bulaş riski bulunur.

Koyun aşı takvimi


Koyun yetiştiriciliği yapan kişilerin, en hassas şekilde uymaları ve takip etmeleri gereken konular, beslenmeyle birlikte aşı takvimidir. Beslenme için kullanılan yemlerin, ihtiyaçlara uygun özelliklere sahip olması önemlidir. Bunun yanında çok sayıda hastalık, sürekli olarak koyunların tehdit altında olmasına neden olur. Diğer hayvanlara da bulaşma riski oluşturan bu hastalıkların önlenmesi için, aşı takvimine uyulması ve aşıların zamanında yaptırılması gereklidir. Uygulanan koyun aşı fiyatları, her yıl Veteriner Hekimleri Odası tarafından belirlenir. Bu fiyatlar illere göre de değişiklik gösterir. Aşı takvimine uyulmaması, tüm sürüyü etkileyebilecek sonuçların oluşmasına neden olabilir. Başka küçükbaş hayvanlara da bu hastalığın bulaşması riski de bulunur.


Koyun aşıları ne zaman yapılmalıdır?


Koyunların aşı takvimi, her yıl tekrarlanacak şekilde ve yıl içerisinde aylara yayılmış bir şekilde hazırlanır. Koyun aşı fiyatları şehirlere göre belirlenir. Yetiştiricilerin ve ilgili veterinerlerin, koyunların aşı takvimini titiz bir şekilde takip etmeleri gereklidir. Bu takibin yanı sıra, sürülerin hastalıklara karşı korunmasında, yetiştiricilerin konuyla ilgili deneyim ve bilgi birikimleri de önemli rol oynar. Hastalıkların belirtileri, sürüde görülen belirtilerin süratli bir şekilde anlaşılması ancak bu alanda uzmanlaşmış yetiştiricilerin durumu gözlemlemesiyle mümkün olabilir. Bazı durumlarda aşılara rağmen, çeşitli hastalıklar küçükbaş hayvanları etkileyebilirler. Bu etkilenmenin erken fark edilmesi ve yapılan erken müdahaleler, tedavilerinde mümkün hale getirilmesini sağlar.

242 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page