top of page
 • Yazar

İstanbul Veteriner Kliniği

Hayvanlar; insanların en büyük dostudur. Tıpkı insanlar gibi hayvanların da hastalanması söz konusudur. Bu noktada, insanlar doktora giderken hayvanlar ise veterinere götürülmelidir. Veteriner hekim aşağıdaki sorumluluklara sahiptir.

 • Hayvan türlerinin sağlığının korunması

 • Hayvansal hastalıklara teşhis konması

 • Konulan teşhislere bağlı olarak tedavi işlemlerinin gerçekleştirilmesi

 • Hayvanların üremeleri ve bakımları gibi konularla ilgili olarak gerekli bilgilerin hayvan sahiplerine verilmesiVeteriner hekim; yukarıdaki hususlarda tıbbi bilgisi bulunan kişidir. Ayrıca, teşhis ve tedavi için yasal yetkisi de bulunur. İstanbul veteriner kliniği sayesinde siz de hayvanlarınızın yaşamış olduğu her türlü soruna kesin çözüm bulabilirsiniz.


İstanbul Veteriner Kliniği Hangi Görevlere Sahiptir?


Hayvanların hastalık teşhisi, tedavisi, bakımı, üremesi ve beslenmesi gibi gerekli faaliyetlerin gerçekleştirildiği veya hayvan sahibine bilgi verildiği yere veteriner kliniği adı verilir. İstanbul veteriner kliniği danışma bölümünde hayvanlar hakkında gerekli olan tüm bilgiler kayıtlı olarak yer alır. Bir başka deyişle, her bir hayvan için ayrı dosyalar oluşturulur. Oluşturulan dosyalar dikkate alınarak hayvanların bakımları ve tedavileri yapılır. Buna ek olarak, İstanbul veteriner kliniği bünyesinde mama, mama kabı, tasma vb hayvanlar için gerekli olan materyaller bulunur. Bu tür materyalleri de veteriner kliniğinden satın alabilirsiniz.


İstanbul veteriner kliniği; hayvanların sağlıklı bir hayat sürmeleri için gerekli olan tüm faaliyetlerde bulunur. Bilhassa aşısı eksik olan hayvanların aşıları yapılır. Bu sayede, onların ölümcül hastalıklardan korunması amaçlanır. Buna ek olarak, hayvanların detaylı muayene işlemleri de gerçekleştirilir. Bilhassa akciğer ve kalp gibi organların fonksiyonları incelenir. Buna ek olarak, göz ve kulak gibi hayati organlar kontrol edilir. Bir başka deyişle, hayvanların organlarında herhangi bir soruna rastlandığı takdirde en kısa sürede muayene işlemlerine başlanır.


İstanbul veteriner kliniği; çalışma prensibi bakımından hastanelerden veya özel sağlık merkezlerinden farklı değildir. Bu noktada, tıpkı hastaneler gibi son derece hijyenik ortamlarda çalışmaları şarttır. Buna ek olarak, bazı hayvan hastalıklarının insanlara geçmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden, bu tür hastalıkların kontrol altına alınması için veteriner kliniklerinin kilitli bölümlerine rastlanabilir. Bir başka deyişle, İstanbul veteriner kliniği; hem insan hem de hayvan sağlığını düşünerek hareket eder.


Veteriner Hekimin Sorumlulukları Nelerdir?


Veteriner hekim; tıpkı bir tıp doktoru gibi önemli sorumluluklara sahiptir.

 • Her şeyden önce, hayvanların yaşam kalitelerini yükseltmek adına çaba gösterir.

 • Hayvanların beslenmesine dikkat eder. Hayvan özelliklerine uygun olacak şekilde diyet listeleri hazırlar.

 • Hayvanların nasıl yetiştirilmesi gerektiğine dair sahiplerine önemli bilgiler vererek yönlendirme yapar.

 • Hayvan sağlığının korunması adına gerekli olan tüm önlemleri alır.

 • Hayvan hastalıklarına gerekli muayene işlemlerinin ardından en doğru teşhisi koyar.

 • Hayvan hastalıklarına ilaçla veya cerrahi yöntemlerle müdahale eder.

 • Hayvanlara gerekli aşıları yapar.

 • Hayvanlardan insanlara geçecek hastalıkları hakkında kamuoyunu ve devleti bilgilendirir.

143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page