top of page
  • Yazar

Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı

Hayvan sağlığı ve yetiştirilmesi gıdadan, evcil hayvanlara çok geniş bir yelpazeye sahip bir alanda, yetkin ve donanımlı kişilere ihtiyacın oluştuğu bir sektördür. Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanının altında olan yer alan veteriner sağlık dalı, bu sektörün ihtiyaçların uygun olarak bilimsel ve teknolojik gelişmeleri alanda kullanabilme yeteneği kazandırılmış kişilerdir. Hayvan yetiştiriciliği ve ıslahatının yapılmasını sağlayan meslek elemanları olarak kliniklerden, çiftliklere kadar uzanan geniş bir alanda, uzmanlaştıkları dallarda hizmet sunarlar.

Örneğin bir hayvan hastanesinde uzman veterinerlerle birlikte, pek çok klinik durumla ilgilenmesi gereken çeşitli klinik personellerine ihtiyaç bulunur. Bu kişilerin hayvanlarla ilgili ve yaptıkları işlerle ilgili yeterliliğe ve bilgiye sahip olmaları gereklidir.

Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, dünyayı paylaştığımız diğer canlılar olan hayvanlarla olan ilişkilerimizi, profesyonel bir biçimde yönetebilmemize, planlamamıza yardımcı olan olmazsa olmaz bir alandır. Hayvancılık ülkemizde en önemli üreticiliklerden biri olarak öne çıkar. Bundan fazlası ise her türlü hayvan yetiştiriciliğinin geleneksel bağlamdan çıkarak, günümüzün ileri şartlarına uygun bir şekilde yeniden değerlendirilmesi gerekliliğidir.

Bunu sağlayabilmek, planlı ve yenidünya koşullarına göre hayvan yetiştiriciliği yapabilmeyi gerektirir. Elbette bunun içinde daha bilimsel ve teknolojik şekilde, bilgi birikimi ve yetkinliğe sahip kişilerin sayısının artmasıyla mümkün hale gelir. Veterinerlik, gündelik yaşamın sürdürülebilmesi için en önemli mesleklerden biridir. Klasik anlayışta veterinerlik sadece evcil hayvanlar için sunulan hizmetler değildir.


Farklı alanlarda uzman veterinerler


Evcil hayvanlar için sunulan veterinerlik hizmetleri, bu alanlarda uzmanlaşmış veterinerler aracılığıyla sunulur. Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanının altında yer alan veteriner sağlık dalında, pek çok konuda hizmet sunmak üzere uzmanlaşmış kişiler bulunur.

Çeşitli endüstrilerde ihtiyaç duyulan çeşitli uzmanlıklar, hayvanların bilimsel bir şekilde yetiştirilmesi ve bunların ıslah edilmeleri konusunda, her türlü gıdanın hayvanlarla etkileşimi alanlarında yetkin kişilere ihtiyaç duymamıza sebep olur. Kliniklerde uzmanlık alanlarına göre eğitim almış uzmanlar, veterinerlik hizmetleri sunabilme hakkına sahiptir. Farklı hayvan türlerinin sahip olduğu çeşitli özellikler ve anatomileri, bu konuda uzmanlaşmayı zorunlu kılar. Evcil hayvanların çeşitliliği, aynı zamanda anatomileri ve ihtiyaç duydukları farklı sağlık yardımlarına yol açar.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page