top of page
  • Yazar

Hayvan aşıları fiyatları 2021

İnsanlarda olduğu gibi, hayvanlarda da aşılar çok büyük öneme sahiptir. Çeşitli bulaşıcı hastalıklar, ölümcül sorunlara neden olabilen etkilere sahiptir. Çeşitli parazitlerin neden olduğu bu hastalıklar, hayvanlar arasında bulaşıcılığı yüksek ve bazıları insanı da etkileyebilen özelliklere sahiptir. Bu sebeple ciddi bir aşı programıyla, tüm hayvanların aşılanması önemlidir. Evcil hayvanlar, besi hayvanları çok çeşitli hastalıklara karşı kazandırılması gereken bağışıklık nedeniyle aşılara ihtiyaç duyar. Hayvan aşıları fiyatları Veteriner Hekimleri Odası tarafından, şehirlerin koşullarına bağlı olarak, her ilde ayrı olacak şekilde belirlenir. Yıl boyu uygulanacak aşı fiyatlarının, asgari rakamları bu şekilde belirlenir. Şehirlere göre fiyat farklılıkları bu sebeple oluşur.


Hangi aşıların yapılması zorunludur


Ülkemizde hayvan hareketliliği, hem evcil hayvanlarda ve hem de besi hayvanlarında kontrol atlında değildir. Bu durum yurt dışından gelen hayvanların getirdiği birçok hastalığında ülkemizde halen devam eden bulaşıcı hastalık riskleri oluşturmasına neden olur. Bulaşıcı hastalıklar konusunda kat edilen yolun çok düşük olması, halen hayvan hastalıklarının büyük bölümünün yok edilememesi, en etkili yöntemin koruyucu aşı uygulaması olmasına neden olur. Küçükbaş ve büyükbaş besi hayvancılığında, evcil hayvanlarda türe göre, farklı aşı programlarının uygulanması zorunludur. Hayvanların türleri ve koşullarına göre, hastalık türleri de değişiklik gösterir. Hayvan aşıları fiyatları da buna göre farklılıklar gösterebilir. Uygulanan aşıların hangi hastalıklar için olduğu ve bu aşıların içerikleri, fiyatların belirlenmesinde en etkili faktörlerdir.


Aşı programı nasıl belirlenmelidir


Hayvan aşıları fiyatları hastalığın türü, hangi hayvana uygulanacağı gibi kıstaslara bağlı olarak değişir. Aynı zamanda hayvan türüne göre, aşılama programı da farklılıklar gösterir. Zorunlu olarak uygulanması gereken aşıların yanında, isteğe bağlı olarak hayvan sağlığı için yine önem taşıyan aşılar bulunur. Bu programlar veterinerler tarafından belirlenir ve uygulanması da yine veterinerlerin gözetim altında tuttuğu bir takvime bağlıdır.


Hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için, aşılar günümüzde çok büyük öneme sahiptir. Bazı hastalıkların diğer hayvanlara veya insanlara bulaşması riski, aşıların hassas bir şekilde takip edilmesinin gerekliliğini de ortaya koyar. Önleyici aşılar tüm evcil ve besi hayvanları için, yasal olarak da zorunludur.


910 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page