Siringomegali, omurilik içerisinde sıvı dolu sirenkler ile tanımlanan şiddetli ağrı ve nörolojik bozukluklar ile karakterize genetik bir hastalıktır. İnsanlarda da bu hastalık görülmektedir.

Patofizyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Kısa kafalı ve minyatür ırklarda görülme ihtimali yüksektir. Özellikle King Charles Spaniels, Griffon Bruxellois, Pomerians, Chihuahuas, Yorkshire Terrier, Maltese, Boston Terrier, Poodle ve Papillonslar bu hastalık açısından riskli köpek gruplarıdır. Ne yazık ki bazı melez köpeklerde de klinik belirtiler gözlenmektedir. Bu hastalığın en belirgin özelliği yoğun ağrı bulgusudur. Ağrı herhangi bir zamanda gelişebilir. Örneğin merdiven çıkarken, koltuktan atlarken, kucağa alırken kısaca ani hareketler sonucu viyaklama, havlama gibi belirtilerle kendisini gösterir.

Davranışsal ağrı belirtilerinin yanında Chiari tip 1 malformasyonlu köpeklerde göz küresinin dışarı çıkması yani ekzotropya, ventrolateral şaşılık şekillenir. Bu durumunb okulomotor sinirin ve kasın felcinden ya da göz çukuru deformasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Chiari malformasyonlu köpeklerde epilepsi riski yüksektir. Vestibüler fonksiyonlarda bozukluk, sağırlık, yüz sinirlerinde aksaklık gibi bulgularda görülmektedir.

İlginç semptomlardan birisi ise hayali kaşınmadır. Kaşınma tipik olarak tek yönlü ve ön bölgelerdedir. Havayı kaşıyormuş gibi görülür. Bu kaşınma aşırı heyecan, egzersiz, ani hareketler veya boyun tasmaları takıldıktan sonra ağrı eşiğine bağlı şekillenmektedir.

Bu hastalığın kesin tanısı için manyetik resodans görüntüleme ( MRI ) yöntemine başvurulur.

Surrey Veteriner Okulu Üniversitesi’nden araştırmacılar, Toy Poodle Chiari malformasyonu ve Siringomyeli bozukluğunun incelenmesinde ilerleme kaydettiler.

Bu alandaki uzmanlık çalışmalarını sürdürmeye devam eden Fitzpatrick Referrals ve Helsinki Üniversitesi’ndeki nörologlar ve Montreal Üniversitesi’nde bir genetik uzmanı olan araştırmacılar, bu acı koşullar hakkında daha fazla bilgi edinmek için PLOS ONE’de yayınlanan iki ayrı çalışma geliştirdiler.Birinci çalışma, Chiari malformasyonunun ve Siringomiyelia bozukluğunun, duruma yatkın olan bir cins olan Cavalier King Charles Spaniel’i nasıl etkilediğine odaklandı. Chiari malformasyonu, kafatasında, omurilikte sıvı ceplerin toplanmasına neden olan beyin omurilik sıvısının akışını değiştiren kemiklerin prematür füzyonudur. Bu sıvı cepler genelde Siringomyeli olarak bilinir ve zamanla bir köpeğin omurgasına geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Araştırmacılar, farklı büyüklükteki köpekler için görüntüleri standart hale getirebilen yeni bir MRI haritalama tekniği kullanarak köpeğin kafatası, beyin ve omurganın bir bölümünü daha ayrıntılı olarak inceleyebildi ve Cavalier King Charles Spaniel’de böyle bozuklukların nasıl geliştiğini vurguladılar.

MRI inceleyen araştırmacılar kafatasındaki kemiklerin erken kaynaştığını ve bu durumun beyin hacminde gelişim sıkıntısına yol açtığını söylemekte. Beynin ön kısmında daha çok görülmekte. Bu durum sonucunda köpek yüzünün daha düz hale geldiği gözlenmiştir.

Chiari benzeri malformasyona bağlı Syringomyelia riskini artıran kafatası ve boyun konformasyonunun ırklar arasında ustaca farklı olduğunu bulmuştur.

Araştırmacılar, Siringomiyeliden etkilenen Chihuahua’nın, kafatasının tabanı ile birinci ve ikinci boyun omurları arasında daha küçük bir açıya sahip olma eğilimindeyken, Affenpinshers’in birinci ve ikinci vertebra arasında daha küçük bir mesafeye sahip olduğu bulundu. Cavalier King Charles Spaniels kafatası tabanındaki eklem ile ilk servikal vertebra arasındaki boşluğu mesafesinin kısalığı dikkat çeken başka bir bulgu. Son yıllarda hem ülkemizde hem de yurt dışında bu ırk köpeklere olan talebin artması sonucu bu hastalığın da arttığı bildirildi. Surrey Üniversitesi’nden Dr. Clare Rusbridge, Toy Poodle popülerliği giderek artmakta, fakat bu türlerin acı verici Chiari malformasyonu ve Siringomyeli bozukluğunun olduğu unutulmamalı diyerek hayvan sahiplerinin bilinçlenmesi gerektiğini düşünmektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir.

Yorumu Gönder