Alerji, bağışıklık sisteminin vücuda giren alerjen ajanlara karşı gösterdiği tepki sonucu oluşmaktadır. Vücudun hangi maddeye alerjik reaksiyon göstereceği belli değildir. Genelleme yapılacak olursa polen, alerjen yiyecekler, küf, toz, sigara dumanı, evcil hayvan tüyleri, kimyasal maddeler ve ilaçlar alerji oluşmasında etkilidir.

 

Alberta Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş hekimliği Fakültesinin yaptığı yeni bir araştırmanın konusu oldukça ilgi çekici. Araştırmacılara göre evcil hayvanlarla yaşama, alerji ve obeziteyi azaltabilir: bağırsak bakterilerini bağışıklık artırıcı özelliklerini arttırabilir. % 70’i köpek olan ailelerin bebeklerinin, allerjik hastalık ve obezitenin daha düşük oranda görüldüğü belirlendi.

Anne Kozyrskyj, çocuk epidemiyolojisti ve bağırsaktaki dünyanın önde gelen araştırmacılarından “Bağırsak bağışıklığı ve mikropların birlikte geliştiği zaman kesinlikle kritik bir pencere var ve sürecin aksamaları bağırsak bağışıklığının değişmesine neden oluyor” dedi. Mikroplar – insanların ve hayvanların sindirim sistemlerinde yaşayan mikroorganizmalar veya bakteriler.

Kanada Bebek Sağlığı Enstitüsünde Kozyrskyj ve ekibinin yaptığı çalışmada kayıtlı bebeklerden alınan dışkı numuneleri incelenmiştir. Yirmi yıldır sürdürülen araştırmalarda, köpeklerle büyüyen çocukların astım oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmacılar bu etkinin evcil hayvanların tüylerindeki bakterilerden mi  kaynaklandığından emin olmamasına rağmen, hayatın erken dönemlerinde kir ve bakterilere maruz kalmanın – örneğin bir köpeğin kürkünde ve patilerinde – erken bağışıklık kazandırmada yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Hein Min Tun’un da bulunduğu 12 kişilik ekibi, bu bağlantıyı anlamak için ana rahminden itibaren evcil hayvanlara maruz kalan bebekleri incelediğinde çocukluk dönemi alerjileri ve obezite ile bağlantılı olan iki bakteri türünün Ruminococcus ve Oscillospira’nın evde iki kat daha arttığını belirtti. Bu çocuklarda alerjenlere karşı bağışıklığın geliştiği düşünülmekte.

Kozyrskyj’in diğer bir çalışmasına göre, evde evcil hayvan varlığının, doğumda vaginal GBS (B Grubu Strep) bulaşma olasılığını azalttığını ve yenidoğanlarda pnömoni riskinin giderek azaldığı belirtilmiştir.

Bu bulgunun gelecekte nasıl oynayacağını tahmin etmek için henüz çok erken, ancak Kozyrskyj, alerjiler ve obezite için önleyici bir araç olarak bir “hapda köpek” kavramını ekarte etmiyor.

Alberta Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi “Evcil hayvanlara maruz kalma, alerji ve obeziteyi azaltabilir: köpek ile yaşayan çocuklarda bağırsak bakterilerini bağışıklık artırıcı etkilerinin olduğu vurgulanmakta.  Evcil hayvan beslenmesinin önemi ortaya konulmakta.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlidir.

Yorumu Gönder